Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

gaz inkontinans
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: gaz inkontinans
gaz inkontinans 12 Yıl, 10 Ay önce Karma: 0  
merhaba hocam ben muğla da oturmaktayım, 16 sene önce lise öğrencisiyken beden eğitimi dersinde duvardan atladım o zamandan beri gaz inkontinans sorunum var. şu an 32 yaşındayım, gittiğim dr lar psikolojik vs. dediler, daha önce tedavide gördüm ama faydası olmadı.tedavi olarak ptns ve famiscan uygulandı,ptns de sol bacağıma elektrot bağlayarak akım verdiler famiscan de egzersiz yaptırdılar bir kateter yerleştirerek.bu kas gevşet egzersizleri sonucunda sfinkterler biraz güçlendi ancak sorunum çözülemedi.çünkü ben gaz çıkışını çoğunlukla hissetmiyorum, hissettiğim zaman zor da olsa kontrolü sağlayabiliyorum ama çoğunlukla hissetmediğimden farkında olmadan gaz inkontinans devam ediyor.neden gaz çıkışını hissedemiyorum bazen hissediyorum ancak çoğunlukla hissetmiyorum,hissedemeyince de kontrolü sağlamak için bir uyaran olmadığından inkontinans devem ediyor,5 aydır antidepresan kullanıyorum,psikoloji diye birşey kalmadı,yalvarırım hocam lütfen bana yardım edermisiniz dayanamıyorum artık
mutsuz (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 2
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Son Düzenleme: 07/06/2011 08:26 tarafından .
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:gaz inkontinans 12 Yıl, 10 Ay önce Karma: 1  
Geçmiş olsun, sizde 16 yıl önce duvardan atlama sonucunda muhtemelen leğen veya çatı kemiği kaslarında bir zedelenme olmuş. Sizdeki mevcut duruma biz ‘pelvik taban kasları yetersizliği’ adını veriyoruz. Size bugüne dek, bu konuda etkin tedaviler olan PTNS ve FemiScan® tedavileri uygulanmış. PTNS (percutaneous tibial nerve stimulation veya perkütan tibial sinir stimülasyonu) ve FemiScan® türü tedaviler ağırlıklı olarak idrar kaçırma ve sık idrar gitme gibi sorunu olan hastalarda kullanılır. Bu tedavileri uygulamadaki ana mantık, pelvik taban kaslarını güçlendirmektir. Gaz ve dışkı kaçırmada da aynı şekilde pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi hedeflendiği için bu tedaviler kullanılır. PTNS (percutaneous tibial nerve stimulation veya perkütan tibial sinir stimülasyonu) bacak sinirleri uyarılarak pelvik taban kaslarında dolaylı etki olması beklenir. FemiScan® türü cihazlarda ise interaktif biofeedback adını verdiğimiz üç aşamalı tedavi hedeflenir. 1. dış makat kasının (eksternal anal sfinkter) egzersizi, 2. makattaki katı ve sıvı dışkı ile gaz hislerinin ayırımının öğrenilmesi, 3. dışkı gelince iç ve dış makat kasları arasındaki koordinasyonun öğretilmesidir. Bu tedavilerin balarılı olmadığı kişilerde cerrahi tedavi denenebilir, ancak 10 yıllık dönemde başarı oranları % 40 civarındadır. Konu ile ilgili ayrıntılıbilgiler www.taviloglu.com/bagirsak-hastaliklari/...ak-inkontinensi.html linkinde mevcuttur.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı

(0530) 326 06 96
www.taviloglu.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.barsakcerrahisi.com
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
Gönderiler: 446
graphgraph

Cvp:gaz inkontinans 12 Yıl, 10 Ay önce Karma: 0  
merhaba hocam, sorunumu dikkate alıp cevap verdiğiniz için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.1-yazınızı önceden okumuştum şu an yenilenmiş ve ayrıntılı olarak açıklamışsınız.inkontinensle ilgili skalalarda puanlamalar var ancak nasıl değerlendireceğimi anlayamadım yani alınan puanlar neyi ifade ediyor, ben de gaz inkontinens var ve yaşamımı sonuna kadar etkiliyor yani 8 puan almış oluyorum.1. skalaya görede B kategorisindeyim katı-sıvı dışkı tutabiliyorum, bez kullanmıyorum sadece gaz inkontinens var.2-tedavi süresince bana tanı koymak adına sadece anal manometri yapıldı diğer açıkladığınız tanı yöntemleri uygulanmadı(ultrason vs.)famiscandede bir kateteri anal bölgeye yerleştirip kulaklıkla verilen komutlara göre kas-gevşet egzersizi yaptırıldı ortalama 30 dakika sürüyor.yazınızda bahsettiğiniz 3 başlıkta açıkladığınız(1-eksternal anal sfinkter egzersizi 2- makattaki katı ve sıvı dışkı ile gaz hislerinin ayırımının öğrenilmesi 3-dışkı gelince iç ve dış makat kasları arasındakikoordinasyonun öğretilmesi) amaçlara yönelik bir tedavi sanki farklı bir famiscan uygulaması gibi geldi bana,ayrıca 2 saat sürüyormuş, bana gün aşırı famiscan ve ptns 10 seans uygulandı diyetim düzenlendi spor yapmam açıklandı ve ben bunları titizlikle uyguladım, ama sonuçta dış sfinkteri biraz daha güçlü kasabilsemde gaz inkontinens devam ediyor çünkü gaz çıkışını hissetmiyorum. tedavi sırasında bana sıkma basıncının normal insanlardan bile yüksek olduğu ve artık kontrolümü sağlayabileceğim söylendi ancak bu sıkma basıncı bana dışarıdan kulaklıkla verilen komutlara göre olan bir değer, beynimden gelen bir uyaran olmadığından kas ne kadar güçlü olursa olsun sonucu değiştirmiyor hocam. özelliklede şunu belirtmek istiyorum, dış sfinkteri kasma sırasında üst bacağımda kalça kaslarımda bir ağırlık hissi güçsüzlük durumu oluyor sanki dünyanın en zor işini yapıyorum,şu an bu kasları güçlendirmek için fitnessa başladım belki bacak ve kalça kasları güçlenirse ordaki sinir de güçlenir umuduyla 3-cerrahi tedavinin başarı oranları bana düşük geldi, cerrahidense secca,tıpa uygulaması suni sfinkteri deneyebilirim, 4- ben tanının tam konulamadığı kanısındayım, her şeyden önce sorunun nedeni tam saptanmalı, yani sfinkter basıncı düşük tamam ama neden tam olarak belli değil sizin dediğiniz gibi kaslarda zedelenmemi yoksa ordaki duyu sinirlerine baskımı var yada başka nedenler yani bunlar belirlenmedi.ben duvardan beton zemine atladığımda karnımdan bir şey koptu gibi oldu 2-3 gün ani hareketlerden kaçındım çünkü belirgin bir hassasiyet vardı sanki ağrım olacakmış gibi sonra bu hassasiyet geçti inkontinens başladı 5-size dilim döndüğünce durumumu ayrıntılı anlatmaya çalıştım, bu sorun bir bayan olarak benim tüm eğitim hayatımdan tutunda sosyal yaşantıma kadar her şeyimi sonlandıran bir tablo.saygılarımla
mutsuz (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 2
graphgraph

Cvp:gaz inkontinans 12 Yıl, 10 Ay önce Karma: 1  
Size tekrar geçmiş olsun, sanal ortamda size yapılan tetkik ve tedaviler üzerinde yorum yapmam etik olarak mümkün değil. Size ek tetkikler yapmak gerekir. Muayene olmak isterseniz, yukarıda irtibat numarası belirtilmiştir.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı

(0530) 326 06 96
www.taviloglu.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.barsakcerrahisi.com
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
Gönderiler: 446
graphgraph
Son Düzenleme: 08/06/2011 08:46 tarafından .

EN ÜSTSayfa: 1