Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Hastalığım tekrarlıyor.
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) hakkında her şeyi sorabileceğiniz bölüm.
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Hastalığım tekrarlıyor.
Hastalığım tekrarlıyor. 13 Yıl, 12 Ay önce Karma: 0  
İyi günler hocam. Plinodial sinüs rahatsızlığım ilk kez askerde (2005 Mart) başlamıştı. Terhisten yaklaşık bir sene sonra ameliyat oldum (2006 Nisan), bölgeden yaklaşık yumurta büyüklüğünde parça alındı ve kapatılmadan, yaklaşık 2 aylık bir pansuman tedavisi ile dokunun kendi kendine kapanması kontrol edildi. Geçen sene (2009 Mayıs) hastalık nüksetti. Ameliyat sonrası tedavimle ilgilenen pansumanıma danıştım. Uyuşturmadan yaptığı küçük müdahale (kesik açıp temizlik vs.) ve pansumanla tedavi etmeye çalıştı. Bölgede delik varken Temmuz ortalarında 1 hafta tatile gitmiştim. Kuşadası' nda deniz oldukça tuzluydu, pansumanı çıkartıp rahatsızlığım yokmuş gibi davrandım. Bir haftanın sonunda delik kendiliğinden kapanmıştı. Ama malesef geçen ay hastalık tekrarladı. Şu an şişlik ve ağrı belirtileri mevcut. Geçen hafta delik açılıp irin boşalmıştı kendi imkanlarımızla (pansumancımdan gördüğüm şekilde) bölgeyi kapattım 4-5 gün içinde delik kapandı ancak tabiiki yeteri kadar içerisi temizlenmediğinden şimdi yine başladığım noktadayım. Açıkçası ne yapmam gerektiği konusunda kararsızım. Tekrar bir cerrahi müdahaleye maruz kalmayı kimse gibi ben de istemiyorum. Ayrıca işimin yoğunluğu sebebiyle (malum kriz şartlarında da) işimden uzak kalmayı da hiç istemiyorum. Bahsettiğiniz gümüş-nitrat tedavisi ilgimi çekti. Sizce hastalığımın boyutu ne durumda olabilir? Tabiiki muayene edilmeden net birşey söylenemez ancak anlattıklarıma istinaden bir tahmininiz olabilir mi? Acaba ameliyatsız tedavi olabilme şansım var mı?
Şimdiden teşekkürler, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
kemalersin (Ziyaretçi)
Gönderiler: 0
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Size geçmiş olsun, 2006 yılın... 13 Yıl, 12 Ay önce Karma: 7  
Size geçmiş olsun, 2006 yılında kıl dönmesi nedeniyle kıl kesesinin çıkartılması ve yaranın açık bırakılması (sekonder iyileşme) ameliyatı geçirdiğiniz ve ondan sonra da sorunun tekrarlaması görüldüğü anlaşılıyor. Ameliyat sonrasında nüksü olan uygun vakalarda ameliyatsız tedavi uygulanabilir, ancak burada bu karar ancak muayene sonrasında verilebiir.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı
www.kildonmesisikayeti.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1889
graph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

EN ÜSTSayfa: 1