Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Anal fissür, anal fistül’e yol açar mı?
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Makatta Apse ve Fistül hakkında her şeyi sorabileceğiniz bölüm.
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Anal fissür, anal fistül’e yol açar mı?
Anal fissür, anal fistül’e yol açar mı? 12 Yıl, 7 Ay önce Karma: 0  
Hocam, benim şikayetlerim tam 2 yıl öncesinde başladı. Önce, makatta kaşıntı, ağrı oldu ve sonrada kanama başladı. Doktora gittim, bana anal fissür olduğunu söyledi ve merhem yazdı. Bununla olmadı, başka doktora göründüm yine ayni teşhisi koydu ve ben bu zamanda bu şekilde yaşadım. 3 aydan beri makatımdan arada kanlı olmakla birlikte sarı renkli akıntı geliyor ve arada gaz kaçağı da oluyor. Bu beni çok endişelendirdi, gittiğim farklı bir doktor, bu defa anal fissür olduğunu ve bunun fistül diye bir kanala yol açtığını ve ameliyat gerektiğini söyledi. Benim de kafam karıştı, hakikaten bu anal fissür, anal fistüle yol açar mı? Sizi bu konuda çok ciddi, bağırsak ameliyatlarında uzman olarak herkes ifade ediyor, bende sizden fikir almak ve buna göre kararımı vermek istedim. Halen bir cerrahın tedavisinde değilim ve ameliyata da karar vermedim.
aycil (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 1
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:Anal fissür, anal fistül’e yol açar mı? 12 Yıl, 7 Ay önce Karma: 1  
Size çok geçmiş olsun. Sorunuzun yanıtı anal fissür (makatta yırtık, makatta çatlak, makatta yarık - www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastalik...lak-anal-fissur.html) sonucunda dolaylı olarak anal fistül (makat fistülü, perianal fistül, anorektal fistül - www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastalik...ve-makat-apsesi.html) gelişebilir şeklinde verilebilir. Makat çatlağı sık rastlanılan makat bölgesi sorunlarından bir tanesidir ve başlıca makatta ağrı, makattan kanama (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastalik...makattan-kanama.html), makatta kaşıntı ve yanma (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastalik...e-makatta-yanma.html) gibi yakınmalar ile kendisini belli eder. Bu sorunlar sırasında hastanın makat bölümünde, dışkılama işlemi sırasında makat bölgesinin kayganlaşmasını sağlayarak, dışkının kolaylıkla çıkmasını sağlayan makat bölgesinde ter ve yağ bezlerinde (anal kripta) iltihaplanma gelişebilir ve bu duruma ‘anal kriptit’ (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastaliklari/anal-kriptit.html) adı verilir. Anal kriptit ise makatta apseleşme ve sonucunda makat fistülü ile sonlanabilir. Sizde olan durum bu olsa gerek, muhtemelen var olan makat çatlağı üzerine makat fistülü eklenmiş ve bu delikten de gaz kaçırma oluyor olsa gerek, ama yine de çok detaylı tetkik edilip, sizin durumunuzda bağırsak cerrahisi (kolorektal cerrahi, proktoloji, koloproktoloji - www.barsakcerrahisi.com) ile uğraşan bir meslektaşımızın sizi ele alması daha uygun olur.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

(0530) 326 06 96
www.taviloglu.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.hemoroidnedir.tv
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/drtaviloglu
www.youtube.com/hemoroiduzmani
www.facebook.com/pages/Hemoroid-Uzman%C4%B1/113046168767286
twitter.com/hemoroiduzmani
admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
Gönderiler: 446
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

EN ÜSTSayfa: 1