Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Makat çatlağı tedavisinde lazer etkili mi?
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Makatta Çatlak (Anal Fissür) hakkında her şeyi sorabileceğiniz bölüm.
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Makat çatlağı tedavisinde lazer etkili mi?
Makat çatlağı tedavisinde lazer etkili mi? 12 Yıl önce Karma: 0  
Sayın Dr. Pr. Korhan bey,
Sitenizde lazer tedavisi hakkinda okudum. Bu tedavi kimlere uygulanıyor? Yan etkileri ne? Sfinkter spasmı nasıl kaldırılıyor? En önemlisi bu tedavini nerde yapa bilirim ve sizin hastanede yapılır mı?

Saygılar.
rikko (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 3
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Son Düzenleme: 03/03/2012 12:26 tarafından .
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:Makat çatlağı tedavisinde lazer etkili mi? 12 Yıl önce Karma: 1  
Basur (hemoroid - www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastaliklari/hemoroid-basur.html) ve anal fissür (makat çatlağı, makat yırtığı - www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastaliklari/makatta-catlak-anal-fissur.html) tedavisinde lazer, basuru ve çatlağı buharlaştırmak ve ortadan kaldırmak için kullanılan yöntemlerden sadece birisidir. Lazer makat kası veya anal sfinkter spazmına etkili olmaz, bu durumda sıklıkla lateral internal sfinkteroromi (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastaliklari/makatta-catlak-anal-fissur.html) adı verilen teknik ile tedavi yolu seçilir. Lazer ile tedavi için hastalar özellikle seçilmez, cerrahın deneyim ve tercihine göre bu teknik tercih nedenidir. Web sitemizde de detaylı olarak açıklandığı gibi, hemoroid tedavisinde ameliyatsız (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastaliklari/hemoroid-basur-icin-ameliyatsiz-tedavi-yontemleri.html) ve ameliyat ile (hemoroid - www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastalik.../hemoroid-basur.html) yöntemler tanımlandığı gibi, makat çatlağı içinde ameliyatsız (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastalik...liyatsiz-tedavi.html) ve ameliyat ile (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastalik...lak-anal-fissur.html) çok değişik teknikler tanımlanmıştır. Bunun nedeni ise, her iki hastalıkta da belirli oranda tekrarlama (nüks) oranının olmasıdır. Hekimlerin ortak arayışı hangi tekniğin tedavide daha avantaj sağlayacağı ve hastaların ortak arayışı ise, hangi hekim ile daha iyi sonuç alabileceklerini anlama yönündedir. Lazerin yan etkisi olarak makatta ağrı (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastaliklari/makatta-agri.html), lazerin derin dokulara ve özellikle dış makat kasına zarar vermesi halinde sıklıkla geçici ve % 1’den az oranda kalıcı gaz ve dışkı kaçırma (www.taviloglu.com/bagirsak-hastaliklari/...ak-inkontinensi.html) olabilir. Ben hastanın durumuna göre lazer dahil olmak üzere tüm teknikleri uygulamaktayım ve ameliyat yaptığım hastanelerde bu cihazlar bulunmaktadır. Acil şifa dilerim.

Kaynaklar
1. Plapler H, Hage R, Duarte J, et al. A new method for hemorrhoid surgery: intrahemorrhoidal diode laser, does it work? Photomed Laser Surg 2009; 27 (5): 819-23.
2. Accarpio G, Ballari F, Puglisi R, et al. Outpatient treatment of hemorrhoids with a combined technique: results in 7850 cases.Tech Coloproctol 2002; 6 (3): 195-6.
3. Plapler H, de Faria Netto AJ, da Silva Pedro MS. 350 ambulatory hemorrhoidectomies using a scanner coupled to a CO2 laser. J Clin Laser Med Surg. 2000; 18 (5): 259-62.
4. Hodgson WJ, Morgan J. Ambulatory hemorrhoidectomy with CO2 laser. Dis Colon Rectum 1995; 38 (12): 1265-9.
5. Chia YW, Darzi A, Speakman CT, et al. CO2 laser haemorrhoidectomy--does it alter anorectal function or decrease pain compared to conventional haemorrhoidectomy? Int J Colorectal Dis 1995; 10 (1): 22-4.
6. Wang JY, Chang-Chien CR, Chen JS, et al. The role of lasers in hemorrhoidectomy. Dis Colon Rectum 1991; 34 (1): 78-82.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

(0530) 326 06 96
www.taviloglu.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
tr.linkedin.com/in/drtaviloglu
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.safratasi.com
www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.kildonmesisikayeti.com
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.hemoroidnedir.tv
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
www.facebook.com/HemoroidUzmani
twitter.com/hemoroiduzmani

admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
Gönderiler: 446
graphgraph
Son Düzenleme: 03/03/2012 12:26 tarafından .

Cvp:Makat çatlağı tedavisinde lazer etkili mi? 12 Yıl önce Karma: 0  
Sayın Dr.Pr.Korhan bey,
Yakın ilginize göre çok teşekkür ederim. Anladığım kadar lazerin sfinkterin spazmına hiç bir etkisi olmaz. O zaman sfinkterotomi ameliyatını yapmadan fissurun kendisini lazerle yakarak, sfinkrerin spazmını botoxla aradan kaldırmak mümkün mü?

Saygılar
rikko (Kullanıcı)
Fresh Boarder
graphgraph

Makat çatlağına lazer uygulaması hayli ağrılı bir işlem olduğundan, bu girişim sıklıkla genel anestezi altındaki ameliyatlarda tercih edilir, ancak buna rağmen işlemi lokal aneztezi ile yapmayı tercih eden hekimlerde vardır. Sizin sorununuz şayet makat çatlağı ise, sfinkter spazmını rahatlatmakta Botoks uygulaması hayli etkili bir yöntemdir. Konuya yeterince açıklık getirdiğime inanıyorum, sizin muayene olmanızı öneririm.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

(0530) 326 06 96
www.taviloglu.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.safratasi.com
www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.hemoroidnedir.tv
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
www.facebook.com/HemoroidUzmani
twitter.com/hemoroiduzmani
admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
graphgraph

Cvp:Makat çatlağı tedavisinde lazer etkili mi? 12 Yıl önce Karma: 0  
Sayın Prof. Dr. Korhan bey

Öncelikle size teşekkür edirem deyerli vaktınızı aldım. Son olarak bunu bilmek isterdim, botoxla tedaviden sonraki aşama L.İ.S ameliyatıdı ve buna alternativ olarak her hangi bir küçük çaplı girişim (radyofrekans,lazer,krioterapi,infrared)mevcut deyil.
Bu yöntemler genel ameliyat zamanı yapılar ve spastik kası neynen kesirsen kes fark etmez, sonuc aynı yani sfinkterotomi şart. Benim korktuyum bu, ben ameliyata girsem ve iyileşsem, amma belli bi zaman sonra kabız olsam fissur nüks etse o zaman ikinci ameliyata şansım yok çünkü kesin inkontinens oluşur ve bu fissur ile ömrümün sonuna kadar barışmak zorundayım. Bu yüzden ben daha küçük çaplı bir yöntemler aramaktaydım, yani sfinkterotomi taleb etmeyen her hangi bir girişim(radyofrekans,lazer,krioterapi,
infrared). Malesef anladığım kadar böyle bi şey mümkün deyil, tıp hele ki o aşamaya gelmemiş. Yakın ilginize göre size Yüce Rabbimden uzun ömür arzularım. ALlah razı olsun

Saygılar
rikko (Kullanıcı)
Fresh Boarder
graphgraph

Bir önceki yanıtımda gayet açık ve net bir şekilde ifade ettiğim gibi, konuya yeterince açıklık getirdiğime inanıyorum, sizin muayene olmanızı öneririm. Muayene sırasında zaten size detaylar en ince ayrıntısı ile açıklanacaktır.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

(0530) 326 06 96
www.taviloglu.com
admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
graphgraph
Son Düzenleme: 06/03/2012 14:50 tarafından .

EN ÜSTSayfa: 1