Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

ince bağırsak yapışması 3,6 cm
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Endoskopi
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: ince bağırsak yapışması 3,6 cm
ince bağırsak yapışması 3,6 cm 12 Yıl, 6 Ay önce Karma: 0  
Sayın Dr.Korhan Bey merhaba,Öncelikle iyi günler diler,cevabınız için teşekkür ederim.
Babam 15-20 yıldır KOAH hastasıdır.Eylül/2010 dan bu yana ilk defa olmak üzere 4-5 defa atrial fibrilasyon geçirdi.KAlpte bir sorun olmadığını ve KOAH için kullanılan ilaçların yan etkisi olabiliceğiniz söylediler.Kasım/2010 yılında ......................... hastanesinde umbilikal+vernikal herni ameliyatı geçirdi.Bir hafta hastanede kaldıktan sonra taburcu oldu ve ertesi gün bağırsak yapışması-illeus ile acile gittik ve bağırsak yapışması geçene kadar (NGT ile açıldı )3-4 gün (Aralık/2010 )acil gözlemde kaldık.Aralık/2010 tarihinde çekilen batın BT de 3,6 cm bir yapışıklık mevcut olduğu sonucu çıkmıştı.Ameliyat yerinin sol orta kısmında hafif bir sertlik ve arasıra gelen ağrı üzerine doktorumuza gittiğimizde tekrar batın Bt istedi ve sonucu yine aynı şekilde 3,6 cm ince barsakta yapışma olarak çıkmıştır.Bu arada tuvalete rahat çıkamamakta ve karında şişkinlik mevcut.Doktorumuz entekrolizis istedi.Fakat bu işlemi yapan hoca KOAH + AF geçirdiği için riskli olabiliceğini ve zorlanacağını,doktorunuz ve siz bu riski göze alıyorsanız ben yaparım dedi.Doktorumuza sorduğumuzda riskli diyor ise bekleyeceğiz tıkanma olmadan şuan müdehale edemem dedi ve posalı ve kabuklu gıdalardan kaçınmamız gerektiğini belirtti.
Babam için bu işlem gerçekten riskli olabilir mi ? işlem yapılırken zorlanır mı?Yada bu ince bağırsağa bakmanın yada bu yapışıklığı gidermenin başka bir yolu var acaba ?
Ayrıca bu göbek fıtığı ameliyatından sonra batın BT sonucuna göre babamda mide fıtığı oluşmuş ve kasım/2011 de endoskopi işlemi gerçekleştirecek.Mide fıtığı ameliyatsız düzelirmi?ilaç tedavisi ile düzelirmi ?
saygılarımla,
gönül (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 3
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Son Düzenleme: 26/10/2011 19:28 tarafından .
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:ince bağırsak yapışması 3,6 cm 12 Yıl, 6 Ay önce Karma: 1  
Babanıza geçmiş olsun. KOAH, atrial fibrilasyon gibi sorunları olduğu ve geçen yıl karın duvarı fıtığı (www.taviloglu.com/genel-cerrahi/fitik.html) nedeniyle bir ameliyat geçirdiği anlaşılıyor. Ameliyattan iki ay sonra bağırsak düğümlenmesi (www.taviloglu.com/bagirsak-hastaliklari/...ak-dugumlenmesi.html) nedeniyle tekrar hastaneye başvurduğunuz ve bağırsak yapışıklığı (www.taviloglu.com/bagirsak-hastaliklari/...sak-yapisikligi.html) belirlendiği anlaşılıyor. Halen mide fıtığı (www.taviloglu.com/mide-hastaliklari/mide-fitigi-ve-reflu.html) sorunu geliştiği anlaşılıyor. Doktorunuz sanırım bağırsak yapışıklığının detaylı olarak inceleyebilmek amacı ile babanızdan enteroklizis (www.taviloglu.com/bagirsak-hastaliklari/enteroklizis.html) tetkiki talep etmiş. Web siteme üye olurken açıkça belirtildiği gibi, başka bir hekimin veya ekibin tedavisi altında olan hastalara sanal ortamda yorum yapmıyorum. Lütfen tedavinizi yürütmekte olan ilgili Tıp Fakültesindeki meslektaşlarıma başvurun ve tüm sorularınızı onlara yöneltin. Acil şifa dileğiyle.

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

(0530) 326 06 96
www.taviloglu.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.barsakcerrahisi.com
admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
Gönderiler: 446
graphgraph

Cvp:ince bağırsak yapışması 3,6 cm 12 Yıl, 6 Ay önce Karma: 0  
öncelikle cevabınız için teşkkür ederim.Sayfanızı beğenen ve sizi medyadan ve sanal ortamdan takip eden biri olarak yazıorum bu yazımı.Fakat cevabınız yeterli gelmedi.Bu bir şikayet değildir.Sadece genel anlamda bir öneridir.Duyarlı olacağınızı umut ediyorum.
Hastalara sanal ortamda etik olarak yorum yapamayacağınızı söylüyorsunuz.Fakat insanlar o kadar çaresiz durumda kalmış ki sanal ortamda bile yorum bekliyorlar.Zaten hastalar bir şekilde doktora gidip muayene oluyor ve ellerindeki tetkiklere göre sanal ortamda soru yöneltiyorlar.Demek ki daha fazla bilgi ve yorum beklemektedirler.O zaman bu forum sayfasının çok anlamı kalmıyor açıkçası benim açımdan.Tabiki sayfanızı takip ediyorum, diğer hastalıklarla ilgili bilgi ve açıklamalarınız çok güzel.Forum bölümünden okuduğum sadece insanları sorunları ve yetersiz kalan cevaplar.Hayır tabiki çok ayrıntılı bir cevap veremeyebilirsiniz bütün sorulara karşı.Bunu İsteyemeyiz tabiki.Operasyonu gerçekleştiren doktorumuzu yurtdışı kongre ve seyahatlerinden dolayı herzaman yakalamak ve bulmak mümkün olmadığından,tabiki hastasının tedavisini takip ediyor fakat istediğimiz an bulmak mümkün olmuyor az önce söylediğim gibi.Benim asıl sorunum bu yapışıklık ve tıkanıklık ilerlemeden bu tedaviyi başka bir doktorun takip etmesini istiyorum.Çünkü doktorumuz;" entekrolizis riskli olabiliceğinden şimdilik böyle devam et tıkanıklık olmadan size şuanda birşey yapamam" dedi.Allah korusun yani illaki acillik mi olalım?
Örnek olarak benim size sorduğum şu soru :" Bu ince bağırsağa bakmanın yada bu yapışıklığı gidermenin başka bir yolu var acaba? "
Bu sorulara en azından yüzeysel bir cevap vermenizi diliyordum.Kapsül endoskopi diye birşey duydum.Bağırsak yapışıklığı veya tıkanıklığı olan kişilerde kapsül endoskopisi yapılabilirmi?

İlginiz için tekrar teşk eder,iyi günler dilerim.
saygılarımla,
gönül (Kullanıcı)
Fresh Boarder
graphgraph

Cvp:ince bağırsak yapışması 3,6 cm 12 Yıl, 6 Ay önce Karma: 1  
Taviloglu.com ve bağlantılı web sitelerine her gün dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda tetkikler ve hekimlerimn kararları üzerinde yorum yapılması konusunda talepler gelmektedir. Bu web sitelerine üyelik aşamasında da açıkça belirtildiği gibi, hiçbir zaman sanal ortamda tetkik sonuçları üzerinde veya farklı bir hekimin tedavisi altında olan hastalara yorum yapmamaktayım. Tıp Fakülteleri’nde öğrencilerimize önemle aşılamaya çalıştığımız öğreti, telefonla veya iletişim araçları ile tetkikler üzerinde yorum yapmamaları ve kesinlikle tedavi önermemeleridir. Hiçbir hastaya tetkikler üzerinden tanı konulamaz, zira muayene sırasında daha deneyimli bir hekimin farklı bir ön tanısı ve bunu kesinleştirmeye yönelik ek tetkikler talebi olabilir ve bu şekilde hastalığın tanı ve tedavisi çok farklı bir boyuta taşınabilir. Bundan da önemlisi, sanal ortamda tetkikler üzerinden veya farklı bir hekimin tanısı üzerinden tanı koymaya çalışılırken, önemli bir muayene bulgusu atlanabilir ve hastaya tetkikte önemli bir sorun olmadığı ifade edilerek, alttan yatan önemli bir sorunun atlanmasına ve tedavinin de gecikmesine yol açabilir. Bu nedenle, sağlık konusunda bir şüphe olması durumunda uygun yaklaşım, sanal ortamda tetkiklere yanıt aramak yerine, farklı bir hekime muayene olarak ikinci görüş almaktır. Muayene hekimlik sanatının temel taşıdır. Nitekim sizin 'Hastalara sanal ortamda etik olarak yorum yapamayacağınızı söylüyorsunuz.' ifadeniz tam olarak bir yanlış anlama sanırım, zira ben hekime muayene olmamış hastalara yanıt verir, onları hekime yönlendiririm. Buradaki ifade 'başka bir hekimin tedavisi altındaki hastalara yorum yapmıyorum' şeklindedir ve bu uygulamada hiçbir değişiklik yapmayı düşünmüyorum. Dikkat ederseniz ben sizi tüm tedavilerinizin gerçekleştirildiği Devlete ait Tıp Fakültesi'ne yönlendirdim ve bana gelmeniz konusunda herhangi bir telkinde bulunmadım. Yanıtımın konuya yeterince açıklık getirdiğini umar, acil şifa dilerim.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

(0530) 326 06 96
www.taviloglu.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.barsakcerrahisi.com
admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
Gönderiler: 446
graphgraph

Cvp:ince bağırsak yapışması 3,6 cm 12 Yıl, 6 Ay önce Karma: 0  
Korhan Bey,ilginize teşekkür ederim.Yanlış bir anlaşılma olmasın; "Dikkat ederseniz ben sizi tüm tedavilerinizin gerçekleştirildiği Devlete ait Tıp Fakültesi'ne yönlendirdim ve bana gelmeniz konusunda herhangi bir telkinde bulunmadım" demişsiniz.tabiki ben aksini söylemedim,hatta babamı size muayene için getirmek isterim.Benimki sadece hastalıkla/yapılacak işlemle ilgili ön bilgi almaktı.Çünkü inanın insan bazen hastalığıyla ilgili ne yapması gerektiğini bilemiyor.
saygılar,
gönül (Kullanıcı)
Fresh Boarder
graphgraph

EN ÜSTSayfa: 1