Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Ameliyat sonrası iyileşme süreci
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Makatta Çatlak (Anal Fissür) hakkında her şeyi sorabileceğiniz bölüm.
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Ameliyat sonrası iyileşme süreci
Ameliyat sonrası iyileşme süreci 14 Yıl, 5 Ay önce Karma: 0  
Merhaba, 25 gün önce fissür ameliyatı oldum. Bu süre zarfında şikayetlerim azaldı. Kabız ya da ishal değilim, her gün düzenli olarak tuvalete çıkıyorum. Ancak fissür tamamiyle geçmedi. Dışkılama yumuşak değil de biraz normal olduğunda fissürün acıdığını hissediyorum ve geçmediğini anlıyorum. Bu kadar süre zarfında geçmiş olması gerekmezmiydi? Hala sıcak su oturmalarına ve kullandığım kreme devam ediyorum. Ameliyat öncesi de 1 ay kadar ağrı çekmiştim, artık hiç geçmeyecekmiş gibi hissediyorum. Her gün bugün tuvalet esnasında acıyacakmı diye düşünmekten psikolojim bozuldu. Her şey ne zaman normale dönecek? Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Ağrı kesici için kullandığım anestol kremin iyileşmeyi geciktirdiğini duydum, doğrumudur?
bsari (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 1
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:Ameliyat sonrası iyileşme süreci 14 Yıl, 5 Ay önce Karma: 7  
Size tam olarak hangi cerrahi tekniğin uygulandığını bilemediğimden çok kesin yanıt verebilmem mümkün değil. Ancak size makatta çatlak ameliyatı ve seyri hakkında yardımcı olabilecek bazı bilgiler verebilirim. Yakınmalarınızın devamında doğru olan davranış sizi ameliyat eden cerraha kontrola gitmenizdir. Makatta çatlak için cerrahi tedavi, altta yatan sertleşmiş iyileşme dokusunun (nedbe veya skar) çıkartılmasını prensibine dayanan bir kısa süreli bir ameliyattır. Anal kanalı kontrol eden makat iç kasının bir kısmının çıkartılması, ağrı ve spazmın önler ve çatlağın iyileşmesine yardım eder. Ameliyat akşamında hasta ayağa kaldırılır, oturma banyosu yaptırılır ve yemek verilir. Ağrı sıklıkla birkaç gün içinde ortadan kalkar. Hasta ortalama 3-4 gün içinde işine geri dönebilir. Tam iyileşme ortalama 3 hafta içinde olur. Ancak, yara iyileşme sorunu olanlarda bu iyileşme süreci bazen 3 aya kadar uzayabilir. Bu tür durumlarda yara iyileşmesini hızlandıran bazı kremler kullanılmaktadır. Hastaların % 5’inde makatta çatlak ameliyata rağmen tekrarlayabilir.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü
www.makattacatlak.com
www.taviloglu.com
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.barsakcerrahisi.com
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1889
graph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

EN ÜSTSayfa: 1