Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?

Levator Ani Sendromu
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: Levator Ani Sendromu
Levator Ani Sendromu 11 Yıl, 12 Ay önce Karma: 0  
Korhan bey merhaba,

33 yaşındayım. (bay)

6 yıl önce fissüre çare olarak, lis oldum. 4 yıl sorunsuz geçti.

2 yıl önce levator ani sendromunun bütün belirtilerini yaşar oldum. 20 dakika süren net bir ağrı yok ama bir topun üzerinde otururmuşcasına kült bir ağrı hissediyorum. Ayaktayken sorun olmuyor ama oturmak bir ızdırap halini aldı.

Sorunumdan önce;

Bir lis, 2 ışın tedavisi, 3 botoks oldum ama bunların hiçbiri sorunuma çare olmadı.
Bir sürü krem de cabası. Meşhur .................. dan 2 tüp bitirdim, onda da cevap bulamadım.

Uzun yollar ızdırap halini aldı. Zaten artık işimi de yapamıyorum, çünkü uzun süre oturamıyorum.

Bu konuda biofeedback ve diğer çalışmaları sitenizden öğrendim.

((Diğer kaynak: Tedavisinde; hastalar öncelikle kötü huylu bir hastalığın mevcut olmadığına inandırılır ve sıcak oturma banyoları ve diazepam gibi kas gevşetici - trankilizan ajanlar düşük dozda önerilir. Daha ciddi ve inatçı vakalarda ise
elektrogalvanik stimülasyon (EGS) önerilmektedir. Özel bir rektal prob aracılığıyla ve yüksek voltaj - düşük frekans elektrik osilasyon ile levator kasında fasikülasyon ve yorulma sağlanarak spazm döngüsü kırılmaya çalışılır. Günaşırı üç seansta %90 başarı sağlandığı bildirilmektedir. Bu yöntemlede başarısız olunması durumunda genel anestezi altında levator masajı ya da levator kasına steroid injeksiyonları önerilmiştir.))

((Farklı kaynak: Anorektal künt ağrı veya oturmakla artan ,ayağa kalkmakla azalan veya kaybolan basınç hissi olarak ifade edilir.Bazı hastalar ise sürekli bir yanma hissi ya da bir topun üzerinde oturuyormuş hissi de ifade edilebilir.Ağrı gluteuslara yansıyabilir.Fizik muayenede semptomları izah edebilecek bir bulgu yoktur.Rektal tuşe ile ağrı ortaya çıkarılabilir.Uzun süreli seyahatler ağrıyı presipite edebilir.Bu problem kadınlarda daha fazla görülür.

Bu durumun sebebi bilinmemektedir ancak levator adele spazmına bağlanmaktadır.Anorektal ağrının diğer sebepleri mutlaka ekarte edilmelidir.Zira yapılan bir çalışmada başlangıçta levator sendrom ön tanısı konulan hastaların %8 inde ağrının bir organik sebebi olduğu saptanabilmiştir.

Bir çok hastaya ilk önce kendilerinde kanser bulunmadığını anlatmak gerekir.Bu hemen hemen tedavinin yarısıdır.Başlangıçta sıcak su oturma banyoları,gaita yumuşatıcılar ve diazepam gibi adele gevşeticiler denenir.Daha ağır vakalarda elektrogalvanik stimülasyon(EGS) tavsiye edilmektedir.Özel bir rektal probe ile yüksek voltajlı-düşük frekanslı ossilan elektrik akımı verilerek levator adelede fasikülasyon gelişir ve adele yorulur.Adele yorgunluğu spazmı çözer.EGS den yararlanmayan hastalara genel anestezi altında levator adele masajı yapılabilir.Ayrıca levator adeleye prednisolon enjeksiyonu yapılır.))

((Sitenizdeki bilgi: Bu grup hastalıkların tedavisinde sıcak su ile oturma banyosu, bazı ilaçlar (naproksen ve ibuprofen), Kegel egzersizleri, biofeedback ve Botoks enjeksiyonu uygulanır. Sizde başarılı olmadığını belirttiğiniz biofeedback tedavisinin Gadel Hak ve ark. bu yıl yayınladıkları ve 60 hastada gerçekleştirdikleri çalışmada (Arab J Gastroenterol 2011;12 (1):15-9), % 92 oranında düzelme belirlediklerini yayınlamışlardır. Yine bu yıl Oxford’dan Hompes ve ark. 56 hasta üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmada (Colorectal Dis 2011 Jan 19. doi: 10.1111/j.1463-1318.2011), puborektal kasa yapılan ilk Botoks enjeksiyonu sonrasında % 39 başarı ve Botoks enjeksiyonu tekrarlandığı takdirde ortalama 1.5 yıllık takip süresinde, % 95 başarı elde edildiğini bildirmişlerdir.))

Botoks benim durumunda iç sfinktere uygulandı. puborektal kasa mı uygulanması gerekiyordu? (97 kiloyum, 50 unite uygulandı)

İzmir'de yaşıyorum ve burada böyle bir imkanım var mı öğrenmek istiyorum.

Takibinde oldugum bir doktor yok. Zaman ve mekan sorunum da yok. Size başvurduğumuzda bu tedavi yöntemleri sizin tarafınızdan yapılır mı? Hasta olarak takibinize girsek fayda sağlar mıyız?

Cevap için teşekkürler.
seckal (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 3
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Son Düzenleme: 30/04/2012 12:19 tarafından .
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Cvp:Levator Ani Sendromu 11 Yıl, 12 Ay önce Karma: 1  
Size çok geçmiş olsun, yazdıklarınızdan durumunuzun hayli komplike olduğu ve yaptığınız araştırmalarla bazı hastalarımız gibi ciddi bilgi karmaşası içinde olduğunuz anlaşılıyor. Sanırım anismus veya puborektal kas spazmı (www.taviloglu.com/makat-bolgesi-hastaliklari/anismus.html) gibi bir sorununuz var. Benim size sanal ortamda Botoks ‘internal anal sfinktere değil puborektal kasa yapılmalıydı’ gibi iddialı bir yanıt verebilmem tabii ki mümkün değil. Sizin durumunuz uzun soluklu tedavi gerektirir ve bu nedenle hastanın yaşadığı ilde tedavinin gerçekleştirilmesi uygun olur. İzmir’de yer alan her iki Tıp Fakültesinde kolorektal cerrahi servisi ve burada görev yapan çok kıymetli öğretim üyeleri bulunur. Bu nedenle, sorununuza yaşadığınız ilde çözüm bulabileceğinize inanmaktayım.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

(0530) 326 06 96
www.taviloglu.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
tr.linkedin.com/in/drtaviloglu
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.safratasi.com
www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.hemoroidnedir.tv
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
www.facebook.com/HemoroidUzmani
twitter.com/hemoroiduzmani
admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
Gönderiler: 446
graphgraph
Son Düzenleme: 30/04/2012 12:25 tarafından .

Cvp:Levator Ani Sendromu 11 Yıl, 12 Ay önce Karma: 0  
Korhan bey içerisinde olduğum durum o kadar beni hayattan soğutmuş durumda ki, siz gelin benim evin yanındaki daireyi kiralayın deseniz onu bile gözden çıkarmış durumdayım.

Yer, zaman, para sorunu olmadan şu hayatımın illetinden beni kurtarmak için net ve kısa bir çözüm sunarsanız dualarımla cennetiniz garantidir.

Bahsettiğiniz üniv. hastanelerinden küçük olanına gittim; doktor bey telefonlardan 1 saat boyunca muayene edemedi. 1 saat sonunda da derdimi anlatamadan okuldaki dersine katılmaya gitti. O sırada dışarıda onlarca hasta vardı. Böyle bir ortamda uzun soluklu derdimizi anlatabilmek bile ne haddimize.

Usanmış durumdayım...

Lütfen bir yol..

ps: Anismusdaki belirtiler bende görünmüyor. Tuvaletimi çok rahat yapıyorum.
seckal (Kullanıcı)
Fresh Boarder
Gönderiler: 3
graphgraph
Son Düzenleme: 30/04/2012 12:31 tarafından seckal.

Cvp:Levator Ani Sendromu 11 Yıl, 12 Ay önce Karma: 1  
Tekrar geçmiş olsun, yazdıklarınızdan ne kadar bezgin olduğunuz anlaşılıyor. Ancak, benim size sanal ortamda yardımcı olabilmem mümkün değil. ‘Kesin tedavi, garantili çözüm, hastalığa paydos’ gibi sloganlar bizim mesleğimiz için maalesef gerçekçi değil. Size ancak muayene sonrasında yardımcı olup olamayacağımı açıklayabilmem mümkün.

Saygılarımla,

Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Profesörü

(0530) 326 06 96
www.taviloglu.com
www.facebook.com/drtaviloglu
www.twitter.com/DrTaviloglu
tr.linkedin.com/in/drtaviloglu
www.dailymotion.com/DrTaviloglu
www.youtube.com/drtaviloglu
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.robotcerrahisi.com
www.safratasi.com
www.kanserbilgileri.net
www.kansercerrahisi.com
www.barsakcerrahisi.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.makatkanamasi.com
www.makattacatlak.com
www.hemoroiduzmani.com
www.hemoroidnedir.tv
www.dailymotion.com/hemoroiduzmani
www.youtube.com/hemoroiduzmani
www.facebook.com/HemoroidUzmani
twitter.com/hemoroiduzmani
admin (Ziyaretçi)
Platinum Boarder
Gönderiler: 446
graphgraph

EN ÜSTSayfa: 1