Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?
Makatta Apse ve Fistül hakkında her şeyi sorabileceğiniz bölüm.
EN ALTSayfa: 1
BAŞLIK: apse
apse 14 Yıl önce Karma: 0  
selam hocam
ben 24 yaşındayım
vajinalın dışında apse oluştu çok agrılar çektim yürüyemez hale geldim
acile gittik apsesiyi boşaltılar enjektörle
1 ay oldu boşaltılan apse yerim iyileşmedi
ne zman iyileşir.doktora gitmem gerekirmi.cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden cvpınız için tşk ederim.
ümiley (Ziyaretçi)
Gönderiler: 0
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

Size geçmiş olsun, sizin sorun... 14 Yıl önce Karma: 7  
Size geçmiş olsun, sizin sorununuz sıklıkla Bartholin apsesi adı verilen bir sorun veya nadiren ender yerleşimli makat apsesi (perianal apse) olabilir. Sizin ön planda bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’na ve onun önerisi olursa bir Genel Cerrahi Uzmanı’na başvurmanız uygun olur. Makat apsesi (perianal apse) ile ilgili bilgiler zaten yukarıda mevcuttur. Size ayrıca Bartholin apsesi ile bilgileri de ekledim.

Bartholin kisti, Bartholin bezinin tıkanması sonrasında oluşan bir sıvı birikintisidir ve iltihaplanması durumunda, Bartholin apsesi adını alır. Bartholin apsesi jinekolojik sorunların % 2’sini oluşturur. Sıklıkla 20-29 yaş arasındaki kadınlarda rastlanır ve hazne (vajina) kenarında (vulva bölgesi), bezelye büyüklüğünden yumurta büyüklüğüne kadar değişebilir. Sıklıkla bel soğukluğu (gonore), frengi (sifilis) hastalığı nedeniyle oluşur. Hazne (vajina) kenarında ağrılı bir şişlik ile kendini belli eder. Bu durumda sıklıkla bir enjektör ile boşaltılır ve antibiyotik tedavisi verilir, apse cerrahi yöntemle boşaltılır ve içeriye bir dren veya kateter (Word veya Foley kateteri) yerleştirilip 2-4 hafta kadar yerinde bırakılabilir. Kateter yerinde durduğu sürece, cinsel temastan kaçınmak gerekir. Bazı durumlarda bu kistler Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tarafından cerrahi yöntemle tamamen açık hale getirilir, lazer ile kesilir, alkol enjeksiyonu (skleroterapi) yapılır, veya cilde ağızlaştırılır (marsüpüalizasyon tekniği). Hastaların işlem sonrasında ılık su içine oturarak birkaç gün boyunca, oturma banyosu yapmalarında yarar vardır. Genellikle, 40 yaş üzerindeki hastalarda Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Bartholin bezi kanserini (bir milyon kişide bir rastlanır) dışlamak için biopsi almayı tercih ederler. Bu tekniklerin tümünde hastalığın % 30 oranında tekrar oluşabileceğini (nüks) hatırda tutmakta yarar vardır.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu
Genel Cerrahi Uzmanı
www.genelcerrah.com
www.drtaviloglu.tv
www.makattacatlak.com
www.hemoroidbilgisi.com
www.barsakcerrahisi.com
DrTaviloglu (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 1899
graph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.

EN ÜSTSayfa: 1