Anal Kriptit

Anal Kriptit

Makat bölgesinde dışkının boşalmasını kolaylaştırmak için kayganlaştırma görevi yapan, cep şeklindeki anal kripta adı verilen 4-10 adet kıl ve ter bezinin iltihaplanmasına anal kriptit adı verilir.

Anal Kriptit Nedenleri

Anal Kriptit Belirtileri

Anal Kriptit Tanısı

Anal kriptit tanısı hastanın yakınmaları ve anoskopi ya da rektoskopi ile konulur. Makat kanalı girişindeki dişli çizgi (dentate line) hizasından iltihap gelir. Kriptalarda enfeksiyon sıklıkla bezlerin ayrışması ve makat çatlağı (anal fissür) ile sonuçlanır veya kronikleşerek makat apsesi veya makat fistülü gelişebilir.

Anal Kriptit İle Karışan Hastalıklar

Anal Kriptit Tedavisi

Kabızlık veya ishal giderilir, su tüketimi arttırılır. Spor veya Kegel egzersizleri (makat kaslarını gevşetme ve kasma) önerilir. Bölgesel olarak ağrıyı dindiren kremler ve bazen antibiyotik uygulanır. Makat temizliği; ılık su ile oturma banyosu ve nemlendirilmiş bezler ile yapılmalıdır. Anal kriptit tedavisi Genel Cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Bağırsak ve makat hastalıkları üzerine yoğunlaşan Genel Cerrahlara proktoloji uzmanı, proktolog, veya kolorektal cerrah ve bu bölüme proktoloji veya kolorektal cerrahi servisi adı verilir.

Prof. Dr. Korhan TAVİLOĞLU
Proktoloji Uzmanı

 

 

Kaynaklar

 

  1. Talmon G, Manasek T, Miller R, et al. The apoptoticcrypt abscess: An underappreciated histologic finding in gastrointestinal pathology. Am J Clin Pathol 2017; 148 (6): 538-544.
  2. Van Kruiningen HJ. Cryptabscess. Vet Pathol 2017; 54 (2): 345.
  3. Ortega AE, Cologne KG, Shin J, et al. Treatment-based three-dimensional classification and management of anorectal infections. World J Surg 2017; 41 (2): 574-589.
  4. Okuda K, Oshima Y, Saito K, et al. Midline extraperitoneal approach for bilateral widespread retroperitoneal abscess originating from anorectal infection. Int J Surg Case Rep 2016; 19: 4-7.
  5. Wright WF. Infectious diseases perspective of anorectal abscess and fistula-in-ano disease. Am J Med Sci 2016; 351 (4): 427-434.
  6. Okuda K, Oshima Y, Saito K, et al. Midline extraperitoneal approach for bilateral widespread retroperitoneal abscess originating from anorectal infection. Int J Surg Case Rep 2016; 19: 4-7.
  7. Sullivan PS, Moreno C, Shaib WL. Management of anorectal and intra-abdominal infections in the neutropenic cancer patient. Curr Probl Cancer 2015; 39 (5): 274-286.

 

Bu gönderiyi paylaş